Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Luty 26, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

KRETA – TOP 10

KRETA – TOP 10
Paulina Grabara

Tarasy na dachach w Chania, ukryte między skałami plaże. Kręte drogi, skaczące po zboczach kozice. Faszerowane pomidorami i fetą kalmary w restauracji przy samej zatoce. Górskie jeziora i wioski. Tawerny przy drodze. I uśmiechnięci mieszkańcy tej bajecznej wyspy. Przedstawiamy nasze subiektywne TOP 10 Krety.  

FB intopassion, IG into_passion, stań się częścią STYLISH PAPER i intopassion – wesprzyj projekt na patronite.pl/intopassion i otrzymaj nowy, letni numer STYLISH PAPER.

1. Seitan Limani

Nasza wymarzona plaża. Dokładnie takiej szukałyśmy cały tydzień przemierzając Kretę z południa na północ. Ukryta między skałami malutka plaża zachwyca kolorami: turkusowo-lazurowej wody, bladożółtego piasku i pomarańczowo-szarych skał.

 

2. Sweet Water Beach

Wspinając się kolejną krętą drogą do Loutro zobaczyłyśmy zostawione przy „przepaści” samochody i ludzi schodzących w dół. Podążając w dół skalistego zbocza dotarłyśmy na wyjątkową plażę – z tawerną na wodzie i plażą nudystów.

 

3. Laguna Elafonisi

Warto przez ponad godzinę przemierzyć kilkadziesiąt kilometrów, aby spędzić czas w tej malowniczej lagunie – biały piasek, płytka turkusowa woda. Sporo ludzi, ale można znaleźć swoją przestrzeń – zarówno na plaży, jak i w wodzie.

 

4. Ukryta plaża

Nie było tu łatwo trafić. Najpierw droga doprowadziła nas do prywatnego ogródka. Aż wyszedł zdziwiony właściciel. Ale pokierował nas ku tej „sławnej” plaży. Znajduje się w Parku Krajobrazowym, mała plaża, podzielona skałkami. Niektórzy postanowili na niej zamieszkać rozbijając namioty. Na pewno kameralna.

 

5. Palm Tree Beach

Plaża w miejscu, gdzie rzeka spotyka się z morzem. Zejście w dół, plaża wśród klifów, a wzdłuż rzeki rosną palmy. Malowniczo. Warto.

 

6. Jezioro Kourna

Wśród gór znajduje się imponujące jezioro z bardzo przyjemnymi plażami. Warto wybrać wjazd Exit 2 – zdecydowanie węższy ale prowadzi dokładnie do kameralnej plaży, na której jest zdecydowanie mniej osób. Godne uwagi są również zawieszone na zboczu tawerny, z których rozciąga się wspaniały widok na jezioro.

 

7. Wioski, miasteczka i kościółki – gdzieś po drodze

Kościółki, ołtarzyki. Starsze kobiety i mężczyźni spędzający czas na ławeczkach przy drodze. Zdają się liczyć przejeżdżające samochody. Patrzmy na drogę, ale często warto się zatrzymać i rozejrzeć dookoła.

 

8. Port Wenecki Chania

Urokliwe kamienice, kameralne restauracje, z których każda prezentuje oryginalną koncepcje. Do tego urok tętniącego życiem miasteczka, ale wciąż można znaleźć w nim spokój. Niezapomniane widoki z tarasów na dachach hoteli. Różnorodne meze przepijane doskonałym domowym winem. Uroki Chania.

 

9. Restauracja Prima Plora

Mieszkałyśmy we wspaniałej willi Arcus w zbudowanym przez Wenecjan miasteczku Argyroupolis. Właściciele zabrali nas na spacer do pełnego restauracji uroczego centrum Rethimno. Na kolację zaprosili nas jednak do jednej ze swoich ulubionych restauracji, oddalonej nieco od portu, położonej w małej zatoczce restauracji Prima Plora. Było tak smacznie (kalmary faszerowane fetą i pomidorami, grillowane warzywa z owczym serem i dressingiem na bazie oliwy i miodu, kreteńska sałatka, grillowana ośmiornica), że zatrzymałyśmy się w niej na lunch ostatniego dnia w drodze na lotnisko. Idealne pożegnanie z Kretą.

 

10. Droga

Drogi na Krecie są zachwycające. Lepiej nie pytać o odległość w kilometrach. Mieszkańcy wyspy podają odległości w minutach. Wąskie, kręte drogi o często zaskakująco pionowym nachyleniu zachwycają. Kiedy tylko nie musimy zastanawiać się jak miniemy się z jakimś trackiem warto rozejrzeć się dookoła: skaliste zbocza porośnięte krzewami, kozy z dzwoneczkami, kościółki. Ledwo widoczne morze w dole i zapierające dech w piersi widoki.

 

Czytaj także:

INTOcities: Chania

STYLISH TRAVELLERS: Alcanea Boutique Hotel/Chania

Submit a Comment