Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Marzec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Książki z Indiami w tle

Książki z Indiami w tle
Anna Matyjewicz

Przenosimy się do Indii w typową przygodową podróż po zakamarkach tego pięknego kraju. W literacką podróż zabiorą nas między innymi tacy autorzy jak: Gregory David Roberts, Herman Hesse, czy Paulina Wilk.

Shantaram

Gregory David Roberts

Powieść przygodowo-podróżnicza będąca odzwierciedleniem historii autora – pisarza i buntownika. Opisuje życie Robertsa w slumsach Bobaju, w których znajduje się po ucieczce z australijskiego więzienia. Chociaż najpierw pracuje jako lekarz, spragniony wrażeń wiąże się z miejscową mafią. To inteligentna, zabawna i przepełniona szczegółami z życia codziennego w Indiach powieść, która zwraca uwagę na mądrość cywilizacji Wschodu.

 

Siddhartha

Herman Hesse

To powieść opisująca poszukiwanie drogi życiowej przez Siddharta, potomka rodu braminów. Bohater nie spełnia się w praktykowaniu konteplacji, ani nauki Buddy. Porzuca zatem rodzinne strony i próbuje swoich sił w interesach, jednak bogactwo także nie daje mu szczęścia. Dopiero życie w ubóstwie i blisko natury pozwala mu odnaleźć mądrość i harmonię ze światem. Siddharta, będąca jedną z najważniejszych dzieł Hessego, pozwala się zreflektować nad bogactwem i sprzecznością natury ludzkiej.

 

Droga do Indii

Edward Morgan Forster

Powieść Forstera opisuje podróż dwóch Angielek do miastaczka Czandrapur i Grot Marabskich. Niewinny z pozoru incydent, który przytrafia się bohaterkom podczas ich wycieczki w towarzystwie hinduskich przyjaciół, staje się  pretekstem do ogromnego konfliktu. Powieść ukazuje przepaść dzielącą dwa odmienne światy – Wschodu i Zachodu. Przedstawia nie tylko kulturowe, ale także psychologiczne i społeczne aspekty zetknięcia się ludności hinduskiej i brytyjskich kolonizatorów.

 

Przedział dla Pań

Anita Nair

Kluczowym elementem powieści Anity Nair jest ukazanie realiów życia kobiet w Indiach. Zależność od mężczyzn, wielość zakazów, samotność. Akhila, 45-letnia bohaterka powieści, znajduje w sobie siłę i determinację do walki z obyczajowym stereotypem. Decyduje się na samotną podróż, podczas której poznaje pięć kobiet, które dzielą się z nią swoimi historiami.

 

Lalki w ogniu. Opowieści z Indii

Paulina Wilk

„Lalki w ogniu” to reporterska książka dziennikarki i podróżniczki, w której pokazany jest zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony to gospodarczy potencjał, azjatycki boom i egzotyczny urok. Z drugiej jednak społeczne podziały i wieloletnie tradycje i przesądy. Autorka w bardzo obrazowy i magiczny sposób przedstawia dwa sprzeczne, ale przenikające się światy.

 

Submit a Comment