Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Czerwiec 20, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Najpiękniejsze miejsca we Francji

Najpiękniejsze miejsca we Francji
Anna Matyjewicz

 Za co kochamy Francję? Na pewno za cudowne smaki, krajobrazy i klimat. Francja to także różnorodność. Każdy region zachwyca czymś innym. Od typowych folklorystycznych wiosek, winnic, po Lazurowe Wybrzeże, aż do całkowicie modernistycznego miasta. Połączenie gór, morza, dopełnione znakomitą kuchnią. Każdy region jest inny i to właśnie ta różnorodność sprawia, że to kraj do którego chętnie się wraca. Śmiało można stwierdzić –  Francja zachwyca!

Akwitania

To przede wszystkim kolebka piaszczystych plaż i winorośli. To właśnie z tego regionu pochodzi słynne wino Bordeaux. To tutaj skosztujemy takich przysmaków jak trufle! Jednak największe wrażenie robi plaża ciągnąca się na całą długość wybrzeża.

CREDITS : © Atout France/Franck Charel

Alzacja

Będą w Alzacji nie sposób nie wspomnieć o stolicy –  Strasburgu. Miasto zachwyca przede wszystkim architekturą, w której widać wpływ dwóch kultur francuskiej i niemieckiej. Najpiękniejszym przykładem zabudowy Alzacji jest dzielnica zwana „małą Francją”, która urzeka urokliwymi uliczkami z malowniczymi budynkami, licznymi knajpkami i sklepikami, gdzie kupić można tradycyjne alzackie produkty – na przykład wino.

CREDITS : © Atout France/Jean François Tripelon−Jarry

Bretania

Mówi się, że to jedna z najciekawszych części Francji. Kraina ta położona na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim, stanowi północno-zachodni region administracyjny Francji. To właśnie z Bretanią łączy się najbardziej znana legenda  „O królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu”.

CREDITS : © Atout France/Pierre Torset

Burgundia

Burgundia to region który słynie z najlepszych na świecie win. Winorośl uprawiana jest tu od wieków. Winnice ciągną się wąskim pasem od Dijon na północy po Lyon.

CREDITS : © Atout France/Cédric Helsly

Dolina Loary

Prawdziwym turystycznym skarbem Francji (oczywiście zaraz po Paryżu) jest dolina Loary. Region to kolebka zabytków – głównie zamków. Jednym z największych jest Chambord. Ozdobiony dziesiątkami wieżyczek oraz oryginalnym wnętrzem.

CREDITS : © Atout France/Daniel Gallon − Dangal

Franche Comte

Nazywany najpiękniejszym regionem Francji. Region łączy w sobie dwie skrajności – z jednej strony rzeki, zaraz obok pasma górskie. Jeżeli chodzi o architekturę Franche Comte może się poszczycić kaplicą w Ronchamp,  która jest dziełem XX-wiecznego architekta-wizjonera, Le Corbusiera. Region słynie również z wyrobów sera.

CREDITS : © Atout France/CRT Franche−Comté/H. Hugues

 Korsyka

Nikt nie zaprzeczy stwierdzeniu, że Korsyka to Wyspa Piękna. Bajeczne miejsce które również łączy w sobie morze i góry. To trzecia największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim dwa największe miasta Korsyki – Bastia i Ajaccio. Na sportowców czeka wyzwanie – trasa GR 20, czyli jeden z najbardziej znanych szlaków wysokogórskich w Europie.

CREDITS : © Atout France/Palomba Robert

Kraina Loary

Malowniczy region z licznymi trasami rowerowymi. Zabytkowe miasta takie jak: Saumur i Anger, a także miasto Nantes które zachwyca gotyckimi budowlami – katedra św. Piotra i Pawła. Wewnątrz znajduje się renesansowy grobowiec Franciszka II i jego żony Małgorzaty.

 

CREDITS : © Atout France/Daniel Gallon − Dangal

Langwedocja- Roussillon

To kolejny region który zaskakuje różnorodnością. Jeżeli stajemy przed problemem, czy wybrać góry czy morze, to Langwedocja- Roussillon pozwoli na rozwiązanie konfliktu. Piaszczyste plaże, może, przyroda i zabytki, a do tego to najstarszy region winiarski Francji. Atmosferę starożytnych igrzysk można przeżyć odwiedzając arenę w Nimes.

CREDITS : © Atout France/Pascal Gréboval
Document

Limousin

Malowniczy region, który przecinają trzy rzeki Vezere, Venne, Creuse. Stolica regionu Limoges słynie z pięknej porcelany – znajduje się tutaj Muzeum Sztuk Pięknych znane ze swojej kolekcji emalii i Tour du Limousin, czyli wyścigu kolarskiego który odbywa się w rejonie od 1968r.

CREDITS : © Atout France/Pierre Desheraud

Lotaryngia

Największą ozdobą tego regionu są góry Wogezy. To tam w wiosce Domremy la Pucelle znajduje się dom Joanny d’Arc. Liczne fortyfikacje i wojenne ścieżki ozdabia duża ilość zieleni! Nancy – stolica Lotaryngii może poszczycić się sporą ilością parków i ogrodów.

 

CREDITS : © Atout France/Michel Laurent

Midi Pyrenees

Malowniczy region Francji położony między Oceanem Atlantyckim a Morzem Śródziemnym. Będąc w tym regionie warto odwiedzić Rocamadour. Nazwa miasta pochodzi od roc amator (skała Amadoura), według legendy Amadour był pustelnikiem mieszkającym na skale, na której obecnie można podziwiać Sanktuarium.

 

CREDITS : © Atout France/Maurice Subervie
Atout

Nord pas de calais

Najbardziej wysunięty na północ region Francji, graniczący z Belgią. Najważniejszym miastem oraz stolicą regionu jest Lille – rodzinne miasto prezydenta oraz bohatera Francji Charles’a de Gaulle. To co warto zobaczyć udając się do Nord pas de calais to Grand’Place –  budowla w stylu flamandzkim. A także Arras – miasteczko z Hôtel de Ville wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

CREDITS : © Atout France/Michel Angot

Normandia

Normandia to miasto o bogatej historii, pięknych miastach i urozmaiconym wybrzeżu. Rouen to największe miasto w Normandii, duży ośrodek biznesu i przemysłu. W mieście znajduje się też słynne muzeum Musee des Beaux-Arts, gdzie zgromadzono dzieła Rubensa, Moneta. Piękno przyrody widać na wybrzeżu, które  jest bardzo zróżnicowane, klify przybierają różne kolory i formy.

 

CREDITS : © Atout France/Franck Charel
Document

 Owernia

Region można nazwać krainą wulkanów. To tutaj znajduje się Wulkaniczny Masyw Centralny zajmujący obszar 400 tys. ha. W rejonie krainy Owernia można spotkać też ruiny zamków. Chętnie zaliczanym szczytem jest Puy de Sancy w Łańcuchu Monts Dore. W regionie znajdują się też takie unikalne atrakcje, jak np. „Vulcania”, czy „Volcan Lamptegy”, nie mówiąc o fantastycznych zamkach jak np. château d’Aulteribe, czy Ravel (gdzie kręcono film „Pan od muzyki”).

 

CREDITS : © Atout France/Franck Charel

Paryż

Miasto miłości i sztuki. Stolica mody. Wieża Eiffela, Luwr, Katedra Notre Dame, Łuk Triumfalny, czy Bazylika Sacre-Coeur. Paryż to już symbol, miasto wiecznie żywe. Dzięki pozycji kraju i języka odgrywał na arenie międzynarodowej rolę stolicy cywilizacji europejskiej.

 

CREDITS : © Atout France/Maurice Subervie

Poitou Charentes

Leży na środkowym zachodzie Francji przy Atlantyku i składa się z czterech departamentów. Warto odwiedzić stolicę rejony – miasto Poitiers. Centrum miasta to przepiękny plac z Notre-Dame-la-Grande. Oprócz tego La Rochelle, czyli jeden z najpiękniejszych portów Francji i centrum żeglarstwa.

 

CREDITS : © Atout France/Daniel Gallon − Dangal

Prowansja Alpy – Lazurowe Wybrzeże

Południe Francji to śródziemnomorski klimat, tętniące życiem kurorty i wszechobecny luz. To idealny region na wakacyjny odpoczynek. Przeciwieństwo zabieganego Paryża. Nie do przeoczenia – Festiwal w Awinionie, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych w dziedzinie współczesnego teatru i spektakli na żywo. Oczywiście miasta wybrzeża, które koniecznie trzeba odwiedzić to Saint-Tropez, Ramatuelle, a także szlak Wielkich Alp, czy jezioro Serre-Poncon.

 

CREDITS : © Atout France/Robert Palomba

Riwiera Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże rozciąga się od Marsylii na zachodzie, aż po Maroko na wschodzie. Riwiera to atrakcyjne miejsce pod wieloma względami. Po pierwsze karnawał w Niceii odbywający się we Francji od 1294 roku. Po drugie Cannes, czyli miasto które znane jest praktycznie całemu światu ze względu na Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Dodatkowo miasteczka i wioski – Grasse (znane z produkcji perfum), Vence, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. Chcąc uciec od zgiełku miasta warto udać się do Antibes, gdzie znajduje się Muzeum Picassa!

 

CREDITS : © Atout France/Robert Palomba

Rodan Alpy

Idealne na narty – Mont Blanc, oraz wszelkie obszary narciarskie Alp. Region łączy w sobie słynne kurorty narciarskie takie jak: Chamonix, a także wielobarwne miasta takie jak Lyon – stolica regionu i jednocześnie miasto kultury i sztuki. Smaki regionu to różnorodny wybór serów od Beaufort po Picodon oraz Bleu de Gex.

 

CREDITS : © Atout France/Jean François Tripelon−Jarry

Szampania Ardeny

Oczywiście Szampania kojarzy nam się ze słynnym winem musującym. Za ojca tego trunku można uznać mnicha Dom Pérignon. Region oferuje również inne atrakcje, zabytki i malownicze krajobrazy. Liczne trasy spacerowe i rowerowy, a także Reims miasto, gdzie miała miejsce koronacja królów Francji i gdzie znajduje się słynna gotycka katedra. Dodatkowo Troyes, czyli miasto Sztuki i Historii, tu znajdziemy Muzeum Sztuki Współczesnej, a także liczne sklepy znanych marek.

 

CREDITS : © Atout France/Michel Angot

Na fanpage’u intopassion http://www.facebook.com/intopassion znajduje się galeria zdjęć. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoimi ulubionymi miejscami w poszczególnych regionach. Wśród osób które wezmą udział w zabawie, rozlosujemy dwie osoby które nagrodzimy albumem Gueules de jazz wydany z okazji 40-lecie festiwalu Jazz à Juan w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu.

 

W przypadku pytań dotyczących Francji polecamy kontakt:

Paulina WALCZAK

paulina.walczak@atout-france.fr

ATOUT FRANCE

ul. Widok 8, 00-023 Warszawa

Tel. : +48 (0)22 690 68 97

Fax : +48 (0)22 690 68 90

www.rendezvousenfrance.com l   www.atout-france.fr

 

Submit a Comment