Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Październik 6, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Natura – najpiękniejsze miejsca na świecie

Natura – najpiękniejsze miejsca na świecie
Izabela Wożniak

Są miejsca, w których każde zdjęcie wygląda jak pocztówka. Przyroda jest tak zachwycająca, że photoshop okazuje się zbędny. Są miejsca, w których zamiast robić zdjęcia, lepiej stań i zachwyć się światem.

 

Patagonia/Argentyna/Chile

To raj dla osób, które szukają spokoju, ciszy i bezkresnych widoków. Patagonia znajduje się na terenie Argentyny i Chile i właśnie tu, na południu Andów, można odnaleźć najbardziej spektakularne i zróżnicowane górskie krajobrazy na świecie. Patagonię można podziwiać z okna samochodu pochłaniając widoki, ale to także raj dla aktywnych: można wybrać się tu na trekking, rafting czy wycieczkę statkiem po jednym z fiordów aż do stóp lodowcowych. W Chile wyprawę należy zacząć od dotarcia do Punta Arenas – stolicy chilijskiej Patagonii. Następnie ruszamy w drogę do Parku Narodowego Torres del Paine, gdzie czekają na nas wieże granitowe (idealne miejsce na trekking), a także liczne lodowce i jeziora. Po drodze warto też zatrzymać się przy jaskiniach Milodon, w których odkryto szczątki zwierząt żyjących w czasach epoki lodowcowej.

Miłośnicy trekkingu powinni wybrać się nad jezioro Pahoe. W argentyńskiej części Patagonii główną atrakcją jest Park Narodowy Los Glaciares – to tu znajdują się strzeliste szczyty Cerro Torre
i Fitz Roy – ten drugi to najwyższy szczyt w całej Patagonii, jedna z najtrudniejszych tras wspinaczkowych na świecie. Tu zachwyca też piękna Laguna de los Tres. Jeśli chcecie doświadczyć wyjątkowości lodowców, to wybierzcie się do Petito Moreno, który najlepiej podziwiać z tarasów widokowych. Dla wielu jedną z największych atrakcji Patagonii będzie spotkanie z największą kolonią pingwinów magellańskich w Ameryce Południowej – znajdziemy je między wrześniem i kwietniem na półwyspie Punta Tombo.

tobias-keller-99139-unsplash

loic-mermilliod-224470-unsplash

 

 

Góry Tęczowe/Chiny

Tęczowe góry na zdjęciach wyglądają jak fotomontaż, istnieją jednak naprawdę i można je zobaczyć w kilku miejscach w Chinach. Te najbardziej znane znajdują się w okolicach miasta Zhangye w prowincji Gansu w obszarze Geologicznego Parku Narodowego Zhangye Danxia. Park Narodowy zajmuje obszar 510 km². Obszar gór wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park oferuje przepiękne widoki: warstwy różnych kolorowych piaskowców i minerałów połączone ze sobą tworzą niesamowicie barwną ferię kolorów. Formacje skalne kształtowane przez miliony lat za pomocą ruchów płyt tektonicznych oraz deszczy i wiatrów, pokazują nam siłę natury. Niektóre szczyty mają nawet kilkaset metrów wysokości. Po terenie parku możemy poruszać się za pomocą autobusów, które zatrzymują się w kilku miejscach, abyśmy mogli podziwiać widoki
i chwilę pospacerować. W parku znajdują się 4 platformy widokowe, a chińskie góry można także podziwiać z lotu ptaka z pokładu szybowca. Góry najlepiej zwiedzać o wschodzie lub zachodzie słońca – kolory mienią się jeszcze piękniej, w ciepłym świetle słońca.

Warto wiedzieć, że Zhangye oddalone jest od Pekinu ok. 1700 km – ze stolicy najwygodniej tam dotrzeć samolotem lub pociągiem. Podziwianie tęczowych gór wymaga dwóch opłat: za wstęp oraz za busa, którym poruszamy się po terenie parku. Tęczową gorę Vinicunca znajdziemy także w Peru w rejonie Cusco, Rainbow Range w Kanadzie.

yao-yao-475525-unsplash

 

 

Zatoka Halong/Wietnam

W północnym Wietnamie, tuż przy granicy z Chinami, znajduje się zapierająca dech zatoka Halong, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 1600 wysp rozsianych po morzu zajmuje powierzchnię ponad 1 500 km2. Najlepszy czas na odwiedzenie zatoki to lato lub wiosna, chociaż temperatury mogą być wysokie, to wody są przejrzyste. Rejsy po Ha Long Bay są dostępne w prawie każdym hotelu i biurze podróży w Wietnamie. W zależności od czasu oraz budżetu możemy wybierać od małych motorówek po luksusowe statki. Wykupione rejsy zazwyczaj obejmują przewodnika, transfery hotelowe, opłaty za wstęp, posiłki i atrakcje na pokładzie. Oczywiście możemy także zorganizować transport indywidualnie. Wyprawy statkiem oferują wiele rozrywek, jak przystanki na pływanie, nurkowanie czy łowienie ryb. Na statku można też skosztować wietnamskiej kuchni (od spring rollsów po świeżo złowione owoce morza). Jednym z najbardziej popularnych przystanków na trasie jest Cat Ba Island, największa wyspa w archipelagu, z której roztaczają się przepiękne widoki na wzgórza i unoszące się na wodzie wioski. Miłośnicy nurkowania i pływania mogą zatrzymać się na Dau Be Island, gdzie pod wodą znajdują się przepiękne rafy koralowe oraz jaskinie. Wyspa Bo Hon słynie z jaskiń Thien Cung, Trinh Nu czy Sung Sot. Ostatnia, do której prowadzą długie kamienne schody, nazywana jest jaskinią niespodzianką. Jaskinia ta jest najbardziej znana i spektakularna. W zatoce znajduje się także wiele mniejszych i mniej znanych jaskiń, warto więc zaplanować więcej czasu, aby zobaczyć je wszystkie.

ryan-waring-367078-unsplash

warren-wong-223130-unsplash

Jeziora Plitvice/Chorwacja

Park Narodowy Jezior Plitwickich to jeden z piękniejszych zakątków Chorwacji znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Malownicze turkusowe jeziora otoczone zielonymi wzgórzami i bujnymi lasami przyciągają tłumy, dlatego warto wybrać się tam przed sezonem. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić jezioro latem, warto przyjść już rano – park jest otwarty od 7:00 i na pewno nie będziemy żałować, piękno otaczającej nas przyrody zrekompensuje wczesną pobudkę, a my unikniemy tym samym tłumów i kolejki przy wejściu.
W parku możemy spędzić cały dzień, składa się on z dwóch zespołów jezior, a pokonanie trasy w zależności od wybranego wariantu może zająć nawet 8 godzin. Park podzielony jest na Gornja jezera (Górne jeziora) oraz Donja jezera (Dolne Jeziora). Na terenie parku znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów, a także jaskinie, które zachwycą zwłaszcza dzieci. Po parku zazwyczaj spacerujemy specjalnie wyznaczonymi szlakami, możemy także skorzystać ze statków
i kolejek turystycznych, które wliczone są w cenę biletu i stanowią dodatkową atrakcję. Park udostępnia dwa wejścia: pierwsze (w okolicy miejscowości Rastovača) zaprowadzi nas między innymi do najwyższego wodospadu Chorwacji Veliki slap, a drugie do jeziora Kozjak. Do wyboru w parku mamy rożne trasy, co zaspokoi potrzeby wszystkich podróżników. W zależności od sił i chęci możemy wybrać wariant krótszy lub dłuższy, najbardziej optymalna wydaje się trasa C, której pokonanie zajmuje 6 godzin, a poprowadzi nas po drewnianych kładkach.

pascal-habermann-35818-unsplash

clara-delormeau-115453-unsplash

 

 

Islandia

Wyspa żywiołów, ziemia lodu i ognia. Wodospady, gejzery, lodowce, wulkany, fiordy, klify i jeziora. Do tego bezkresne przestrzenie, pustka w najlepszym tego słowa znaczeniu, urocze konie islandzkie, stada owiec i wreszcie Wikingowie. Na Islandii nie trudno zrobić pocztówkowe zdjęcia, nie trudno też trafić na spektakularny krajobraz. Najlepiej pospacerować po Reykjaviku, wynająć samochód i ruszyć przed siebie. Islandia to wyspa parków narodowych i rezerwatów: w Vatnajökull National Park możecie podziwiać zatokę lodowcową Jökulsárlón, w Fjallabak Nature Reserve tęczowymi kolorami i polami lawy zachwyci was Landmannalaugar, a w Parku Narodowym Thingvellir znajdziecie największe jezioro tektoniczne na wyspie.

Podróżując po Islandii nie można pominąć wodospadów – do najchętniej odwiedzanych należą: Gulfoss, który składa się z dwóch kasad, Seljalandsfoss, który można obejść dookoła czy najpotężniejszy Dettifoss. Islandia to też wyspa gejzerów – tu znajduje się między innymi żródło geotermalne Geysir, które dało początek nazwie gejzer. Kto lubi krainę lodowcową, powinien wybrać się nad jezioro polodowcowe Fjallsárlón, które znajduje się na południowym krańcu lodowca Vatnajökull. Wystarczającą atrakcją, aby wybrać się na Islandię dla wielu osób może być Błękitna Laguna – to tutaj możemy oddać się błogiemu, zdrowemu relaksowi wśród zachwycających krajobrazów. Te dymiące baseny z ciepłą wodą zostały uznane przez Na­tio­nal Geo­gra­phic za jeden z 25 cudów świa­ta.

serey-morm-352008-unsplash

paul-morris-214954-unsplash

 

 

Wodospady Wiktorii/Zambia/Zimbabwe

Zimbabwe oraz Zambię łączy fascynujący cud natury – wodospady Wiktorii. Szkot David Livingston odkrył je w 1855, a w 1989 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położone na rzece Zambezi są wyższe i szersze od słynnego wodospadu Niagara, wznoszą się na wysokość aż 108 metrów. Miejscowi nazywają je Mosi-oa-Tunja, co znaczy „dym, który grzmi” i już z odległości kilku kilometrów od wodospadu można poczuć jego siłę. Istnieją dwie możliwości odwiedzenia wodospadu – od strony Zimbabwe w Narodowym Parku Wodospadu Wiktorii lub podczas wizyty w Zambii w Parku Narodowym Mosi-oa-Tunya. Na trasie zwiedzania znajduje się wiele punktów widokowych. Wodospad najlepiej odwiedzić od marca do maja, wysoki poziom wody na rzece najlepiej ukaże siłę natury. Ze względu na dużą ilość wody i mgły jest jednak wtedy mniej widoczny, a spacerowanie bez płaszczy przeciwdeszczowych jest możliwe tylko dla prawdziwych miłośników mokrego zwiedzania. W sezonie suchym ogrom wodospadu nie jest tak spektakularny, wtedy można podejść do niego bliżej i wykąpać się w sławnym Basenie Diabła (Devil’s Pool), który usytuowany jest na jego skraju. Znajduje się on po stronie Zambii i roztaczają się z niego niesamowite widoki z wysokości ponad 100 metrów. Jako, że basen nie posiada krawędzi, wskakują do niego tylko najodważniejsi. W okolicy wodospadów możemy spróbować ekstremalnych spływów kajakowych i raftingu, a z mostu Victoria Falls po stronie Zimbabwe można skoczyć na bungee. Po stronie Zambii warto odkryć piękno wodospadu ze spektakularnego mostu Knife Edge.

emma-svalstad-541647-unsplash

 

 

Wielki Kanion/USA

Wstępując w progi jednego z najbardziej fotografowanych miejsc na świecie możemy czuć się przytłoczeni ogromem natury. Grand Canyon to więcej niż tylko widok – to także zagadka geologiczna. Geolodzy starają się dowiedzieć, w jaki sposób rzeka Kolorado dała radę utworzyć tak niesamowity i spektakularny kanion. W odsłoniętych warstwach geologicznych można zapoznać się z historią ziemi. Rocznie Wielki Kanion odwiedzają tłumy turystów, są jednak takie miejsca, gdzie będziemy kompletnie sami. Warto spędzić tutaj więcej czasu, aby w spokoju osiąść pod drzewem i delektować się tak różnorodną naturą, od pustyni po bujne lasy.

South Rim czyli południowa strona kanionu jest najczęściej odwiedzana, to tutaj znajduje się centrum informacji turystycznej, sklepy oraz wiele punktów widokowych. Trasę tę możemy pokonać pieszo, skorzystać z autobusów wyjeżdżających z Grand Canyon Village lub autem. Północna krawędź kanionu jest mniej uczęszczana i tę trasę warto polecić zaawansowanym piechurom. To tutaj odnajdą się miłośnicy dzikiej przyrody i ci, lubiący wspinaczkę, trasa ta jest o wiele spokojniejsza, zachwyca mniej uczęszczanymi szlakami i punktami widokowymi. Kanion oferuje nie tylko spacer z zapierającymi dech widokami, przyjeżdżają tutaj także miłośnicy mocnych wrażeń z całego świata. Sporty ekstremalne, spływy pontonami rzeką Kolorado, skoki ze spadochronem czy na bungee lub obozy przetrwania, to tylko niektóre z atrakcji. Dla preferujących spokojniejsze rozrywki kanion oferuje jazdę konną, wycieczki rowerowe czy noc spędzoną pod namiotem.

mar-bocatcat-293299-unsplash

laura-agusti-134838-unsplash

 

 

Gran Salar de Uyuni/Boliwia

Są takie miejsca na ziemi, które sprawiają, że czujemy się jak na księżycu i jednym z nich jest z pewnością solnisko Salar de Uyuni na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach w Boliwii. Uyuni to małe miasto położone w południowo-zachodniej części kraju i jest ono punktem wypadowym do Salar de Uyuni. Miejscowe biura organizują jedno lub kilkudniowe wycieczki na solnisko z przewodnikiem – pakiet obejmuje zazwyczaj transport, posiłki i zakwaterowanie. Niektóre wycieczki łączą zwiedzanie Salar de Uyuni z niesamowitą Laguną Colorada, gdzie można zobaczyć flamingi.

Pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze tworzy jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie o powierzchni ponad 10 000 km². Ponieważ obszar ten położony jest na wysokości ponad 3600 m n.p.m., warto się przygotować i odpowiednio wybrać porę roku. Zarówno pora deszczowa, jak i sucha mogą być dla wielu podróżników wyzwaniem, temperatury są przyjemniejsze w porę deszczową, jednak wtedy jesteśmy narażeni na ostre słońce i wiatry.
W porze suchej temperatura spada poniżej zera, a wiatr tylko wzmaga odczucie chłodu. Salar de Uyuni inaczej prezentuje się w zależności od pory roku, w suche miesiące na tafli tworzą się rysy oraz pęknięcia, w porze deszczowej tafla jest gładsza, a w mokrej tafli odbija się niebo – wydaje nam się wówczas, że jezioro nie ma końca. Musimy jednak pamiętać, że warunki atmosferyczne w tej części świata są ekstremalne, jest to więc podróż dla niebojących się wyzwań.

indranil-roy-52786-unsplash

pierre-ricadat-518894-unsplash

Zdjęcia: unsplash

Submit a Comment