Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Trójkąt Dalego, Katalonia

Trójkąt Dalego, Katalonia
Anna Matyjewicz

Salvador Dalí urodził się i umarł w Figueres w północnej Katalonii. Słynny „Trójkąt Dalego” to muzeum, dom i zamek w którym przebywał artysta, czyli miejsca które musimy koniecznie odwiedzić. Nie da się ukryć, że tak jak jego twórca to najbardziej ekscentryczne miejsca w Katalonii! 

Teatro-Museu Dalí de Figueres

Muzeum otwarte zostało w 1974 roku, artysta oczywiście pojawił się na otwarciu, na którym wygłosił przemówienie. Muzeum pełniło również funkcję domu artysty. Przebywał w nim aż do śmierci w 1989 roku.

Nie da się ukryć, że to jedno z najbardziej oryginalnych miejsc w Katalonii. Szokuje zarówno z zewnątrz( fasada muzeum pokryta jest olbrzymimi kulami – na kształt jaj, natomiast ceglaste ściany pokryte są żółtymi, ulepionymi z gipsu katalońskimi chlebkami, a figurki spoglądających z dachu rycerzy na głowach mają bagietki) jak i wewnątrz przepełniona jest licznymi ekscentrycznymi dziełami artysty. Cała konstrukcja była dla Salvadora symboliczna, ponieważ jajko i chleb uważał za symbol początku i życia.

 

W muzeum zgromadzono 360 prac Salvadora Dalí. Znajdują się tutaj najważniejsze dla artysty prace takie jak:

Chleb w koszyku

Dematerializacja nosa Nerona

Widmo sex-appealu

Na dziedzińcu znajduje się rzeźba – słynna Deszczowa Taksówka – czarny cadillac w którym po wrzuceniu monety wnętrze samochodu zalewa woda topiąc siedzące w środku manekiny zarośnięte bluszczem.

 

 

 

 

Castillo de Púbol

Słynny zamek, który Dali podarował Gali na jej urodziny. To wspaniała trzypiętrowa budowla utrzymana w stylu renesansowym. Początkowo przez dziesięć lat artysta pojawił się w nim dwa razy, dopiero po śmierci żony postanowił w nim zamieszkać. Zamek Gali udostępniono zwiedzającym w 1996 roku. Ogród zapełniony jest monstrualnymi rzeźbami, pełen jest też słoni i tajemniczych stworów. Miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć.

Porte Lligat

Ostatnie miejsce ze słynnego już Trójkąta Dalego to – nadmorskie miasteczko na Costa Brava. To tutaj artysta spędzał wraz z żoną wakacje. Dali i Gala żyli przez wiele lat w tym pięknym domu, który urządzili w kilku rybackich chatach. To przepiękne miejsce z ogromnym gajem oliwnym, w którym małżeństwo spędzało bardzo dużo czasu. W domu zdecydowanie widać kobiecą rękę – wszystkie dodatki robione są ręcznie. Miejsce ma niesamowity klimat.

 

Te trzy miejsca to idealny przekrój całego życia artysty. Wszystkie zachowane eksponaty, sposób urządzenia zarówno zamku jak i letniego domu pokazują ekscentryczną naturę Salvadora. Wszystkie przedmioty i ich ułożenie mają jakież znaczenie. Koniecznie odwiedźcie słynny „Trójkąt Dalego”!

 

O Hiszpanii czytaj także:

Kulinarnym szlakiem Królestwa Hiszpanii

La boqueria kolebka smaków

Submit a Comment