Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Lipiec 19, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Aktywne lato we włoskiej dolinie VAL SENALES

Aktywne lato we włoskiej dolinie VAL SENALES
intopassion

Val Senales to malownicza dolina we włoskiej części Alp. Zwłaszcza zimą przyciąga wielu polskich turystów, którym marzy się białe szaleństwo na stoku. Jednakże okolice Val Senales to także świetny wybór na letni wypoczynek, szczególnie dla miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu i zapierających dech w piersiach widoków.

Tekst: Agnieszka Oszczepalińska 

FB: intopassion, IG: into_passion, wesprzyj nas na patronite.pl/intopassion

 

Katharinaberg_Peter_Santer (306)

 

 

Dolina Val Senales znajduje się w Południowym Tyrolu. Usytuowana jest ponad 2000 m n.p.m. u stóp lodowca Hochjochferner. Szczególnie lubiana przez Polaków jest niewielka miejscowość Maso Corto. Trudno się temu dziwić – niełatwo jest znaleźć dobry kurort turystyczny, w którym panuje podobny spokój. Nawet w pełni sezonu nie spotkamy tu tłumów, a kameralna atmosfera i bliskość natury zapewniają idealne warunki, by dobrze wypocząć.

Nie znaczy to bynajmniej, że grozi nam tutaj nuda. Różnorodność dostępnych atrakcji sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Val Senales to doskonałe miejsce na letni wypoczynek także dla rodzin z dziećmi. W otoczeniu dziewiczej natury spędzimy czas na wspinaczce czy trekkingu lub weźmiemy udział w spływie kajakowym. Dostępny jest także park linowy. Warto również wybrać się na lodowiec, by podziwiać malownicze widoki.

TREKKING W GÓRACH

Czyste powietrze i przepiękne krajobrazy zachęcają, by jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury. Val Senales jest wprost stworzone do pieszych wycieczek. Szlaki o różnym stopniu trudności to okazja, by trekking uprawiać także razem z dziećmi. Zabierając ze sobą najmłodszych, warto wybrać jedną z łatwiejszych tras. Na początek idealna będzie wędrówka wokół zjawiskowo szmaragdowo-niebieskiego jeziora Vernago. Mimo niewielkiej trudności trasa ta dostarcza wielu wrażeń – po drodze trafiamy na wiszące mostki, a kilkugodzinny spacer umila nam przepiękna miejscowa flora i fauna. Jeśli się nam poszczęści, na szlaku możemy spotkać kozice lub orła przedniego.

Warto też skorzystać z okazji i wybrać się na lodowiec. Na górę dostajemy się szybką kolejką, a następnie pieszo schodzimy aż do Maso Corto. Idąc cały czas w dół, możemy podziwiać zmieniający się wokół krajobraz – od surowego piękna gór aż po sielski widok zielonych łąk i gęstych lasów.


 
Reinhold Messner_Peter Santer

 

 

GÓRSKIE WĘDRÓWKI, CZYLI OWCE I… OETZI

Przemierzanie górskich szlaków Południowego Tyrolu to nie tylko domena turystów. W miejscową tradycję od dawna wpisana jest transhumancja. Terminem tym określa się wędrówkę trzody z pastwisk zimowych na letnie. W Val Senales stada owiec i kóz co roku pokonują ponad 40 km ośnieżonych pól i wąwozów, by dostać się na bujne pastwiska położone w sąsiednim kraju. Tradycja ta sięga XIV wieku – od tego czasu wiele się zmieniło, ale owce wciąż podążają tym samym szlakiem. Nie dziwi zatem, że od 2011 roku transhumancja zaliczana jest do niematerialnego dziedzictwa światowej kultury. Wędrówki przez alpejskie przełęcze to nie tylko domena owiec.

Dziś wiemy, że już w neolicie ludzie korzystali z tych szlaków. Wszystko dzięki Oetziemu – ten „człowiek lodu” został znaleziony na przełęczy Tisenjoch. Zmumi kowane ciało spoczywało w lodzie około 5300 lat. Będąc w Val Senales, można wybrać się na wspinaczkę śladami Oetziego. Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Archeologii w Bolzano – to tutaj oglądać można szczątki „człowieka lodu”. Można tu znaleźć wiele ciekawych eksponatów, jednakże to Oetzi stanowi największą atrakcję.

Katerina Fiser (2)

 
 

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

Każde miejsce na ziemi ma swoją niepowtarzalną historię. Nie inaczej jest w przypadku Val Senales. Poznanie unikalnej historii tego miejsca umożliwiają muzea, jednakże warto też odwiedzić okoliczne miasteczka i przespacerować się urokliwymi uliczkami. Wizyta w muzeum wielu osobom kojarzy się z nudą i monotonią. Jednakże w Val Senales nawet w takim miejscu czekają nas niezapomniane wrażenia. Szczególnie godne polecenia jest muzeum archeologiczne Archeo Parc. Jest to idealne miejsce do odwiedzenia z dziećmi. Zlokalizowane w miasteczku Madonna di Senales/Unser Frau muzeum, pozwala nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądał świat Oetziego, ale doświadczyć go różnymi zmysłami, wręcz dotknąć codzienności zamierzchłych czasów. Muzeum częściowo znajduje się na wolnym powietrzu. Można zobaczyć zrekonstruowane domostwa z czasów „człowieka lodu”, dotknąć zwierzęcych skór podobnych do tych, które służyły ówczesnym ludziom za okrycia. Ponadto nauczymy się tutaj rozniecać ogień tak, jak czyniono to tysiące lat temu. Dzieciom spodobają się gry i zabawy, które przybliżają realia panujące na tych terenach w neolicie.

Poczuć historię można także w urokliwych miasteczkach położonych w dolinie. Odwiedzając Archeo Parc, warto rozejrzeć się także w samym Madonna di Senales/Unser Frau. Jest to największe miasteczko w Val Senales. Swoją nazwę zawdzięcza znalezionej tutaj w XIV wieku gurce Matki Boskiej – do dziś znajduje się ona w miejscowym kościele. Kościół otacza cmentarz pełen rzeźbionych przez miejscowych artystów nagrobków.

Warto także odwiedzić miasteczko Certosa/Karthaus. Do tej pory czuć tu ducha kartuskich mnichów, choć założony w 1326 roku klasztor został rozwiązany w XVIII wieku. Obecnie miasteczko znajduje się wewnątrz murów klasztoru. Na miejscu podziwiać możemy niewielki gotycki kościół czy pozostałości klasztornych zabudowań. Główny plac miasteczka przyozdabia fontanna z charakterystyczną rzeźbą przedstawiającą kartuskich zakonników. Spokojny klimat miasteczka podkreślają niewielkie domki wykończone drewnem oraz wąskie brukowane uliczki.

Katharinaberg_Peter_Santer (242)
 
Hubert GrÅner

 
 

MIEJSCOWE PRZYSMAKI

Po dniu pełnym wrażeń nie można odmówić sobie spróbowania południowotyrolskich specjałów. Czekają tu na nas przepyszne owcze sery, potrawy z jagnięciny i wyśmienite wina, a także strudel z jabłkami. W Val Senales koniecznie trzeba spróbować knedli. Występują w wielu wariantach – mogą być nadziewane np. mozarellą. Wielbiciele słodyczy powinni skosztować Kaiserschmarren – ten tradycyjny omlet naleśnikowy serwowany jest z domowej roboty kon turami i cukrem pudrem. Na miejscu warto odwiedzić także restauracje, które również oferują lokalną kuchnię. Godne uwagi są m.in. restauracja w hotelu Tonzhaus, restauracja Gruener, czy restauracja w hotelu Golden Rose. Val Senales to świetne miejsce na wakacyjny wypad. Bez obaw możemy zabrać ze sobą też dzieci – szereg atrakcji przeznaczonych specjalnie dla nich nie pozwoli im się nudzić. Ta spokojna alpejska dolina to miejsce wprost stworzone dla miłośników natury, którzy lubią aktywnie spędzać czas, chcą uciec od zgiełku i nacieszyć się pysznym jedzeniem.

Genuss&Restaurants_Helmuth Rier (91)
 

Genuss&Restaurants_Helmuth Rier (85)

Submit a Comment