Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Grudzień 22, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Mini przewodnik po Rzymie – czyli gdzie udać się podczas pierwszej podróży do stolicy Włoch

Mini przewodnik po Rzymie – czyli gdzie udać się podczas pierwszej podróży do stolicy Włoch
Paulina Kliś

Rzym – miasto zakochanych, artystów, myślicieli; kolebka cywilizacji. Zabieramy was dzisiaj do Wiecznego Miasta w podróż pełną przepięknej architektury, niezwykłej muzyki, a przede wszystkim wyśmienitego jedzenia…

Naszą wycieczkę po stolicy Włoch zaczynamy od lekkiego śniadania w niewielkiej kawiarence blisko hotelu. Albo na tarasie w naszym pokoju. Naśladując rodowitych Włochów, którzy nie mają w zwyczaju spożywać obfitych śniadań, zadowalamy się jedynie kawą i cornetti.

 

 

Zwiedzanie Rzymu wypadałoby zacząć od jego symbolu, czyli koloseum, znanego również jako Amfiteatr Flawiuszów. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w pobliżu kolosalnemu posągowi Nerona. Przez blisko 2000 lat odbywały się tu różne widowiska (walki gladiatorów, naumachie, polowania na zwierzęta), mówi się również o prawdopodobieństwo mordowania w tym miejscu chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Warto udać się tu z przewodnikiem, aby usłyszeć historię tego niezwykłego miejsca od rodowitego Włocha, doskonałym pomysłem będzie również spacer po amfiteatrze, szczególnie wieczorem (amfiteatr jest zwykle otwarty do godziny 22:30, więc mamy szanse podziwiać panoramę miasta w blasku księżyca). Wielbicieli teatru zachęcamy natomiast do udania się na specjalne spektakle, które niedawno powróciły na deski teatru Koloseum i tym samym pozwoliły mu odzyskać swoją pierwotną funkcję.

 

 

Po opuszczeniu koloseum jedziemy zobaczyć Fontanę di Trevi. Z lodami w ręku podziwiamy najprawdopodobniej najpopularniejszą i najbardziej niezwykłą fontannę na świecie. Czujemy na sobie wzrok Neptuna i czterech postaci symbolizujących pory roku. Aby zagwarantować sobie powrót do Rzymu wrzucamy monetę i udajemy się dalej, współczując pracownikom komunalnym, którzy muszą wyławiać codziennie z fontanny około 1500 Euro w monetach…

 

 

Będąc wciąż pod urokiem di Trevi, jedziemy zobaczyć kolejną fontannę. Udajemy się do Piazza Navona, na którym do 1867 roku odbywał się najsłynniejszy targ we Włoszech. Aby zachować tę tradycję co roku w okresie bożonarodzeniowym pojawiają się ogromne stragany z przeróżnymi ozdobami i smakołykami świątecznymi. To właśnie tu na środku placu znajduje się słynna Fontanna Czterech Rzek, która swoją nazwę zawdzięcza znajdującym się na niej rzeźbom zwierząt symbolizującym rzeki czterech kontynentów (Dunaj, Nil, Ganges, Rio de la Plata). Aby nie tracić czasu, z Piazza Navona udajemy się wprost na pobliski Campo de Fiori, na którym do dzisiaj sprzedawane są owoce, warzywa i kwiaty. My znamy go bardziej z wiersza Czesława Miłosza pt. Campo di Fiori, który nawiązuje do egzekucji Giordano Bruno, która odbyła się właśnie tutaj.

 

 

Czas na przerwę w zwiedzaniu. Restauracji serwujących wyśmienite jedzenie w Rzymie nie brakuje… Można udać się zarówno do ekskluzywnych restauracji jak i tych serwujących domowe jedzenie, w których obsłuży nas przemiły gospodarz. My tym razem chcemy zabrać was do Pinsere, znajdującej się niedaleko Villa Borghese. Serwowana jest tutaj pinsa- czyli antyczna odmiana pizzy… Z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej krytycznym smakoszom. Nasza wizyta w Rzymie nie mogłaby się również obejść bez wstąpienia do Villi Borghese, gdzie znajduje się obecnie jedna z najsłynniejszych galerii sztuki, posiadająca w swoich zbiorach dzieła artystów takich jak Carravagio, Rafael, Paul Rubens, Lorenzo Lotto i wielu innych.

 

Po zasłużonym odpoczynku udajemy się w stronę Kapitolu, czyli najsłynniejszego z 7 wzgórz Rzymu. Zanim wejdziemy na Wzgórze Kapitolińskie, aby na własne oczy zobaczyć słynny posąg Marka Aureliusza, zatrzymujemy się na Piazza Venezia, który znajduje się tuż u podnóża góry. Zachwycamy się Ołtarzem Ojczyzny, wstępujemy na chwilę do Bazyliki Św. Marka, muzeum znajdującego się w Pałacu Weneckim i idziemy dalej…

 

Piazza Venezia
źr. myworldshots.com

 

Jedziemy na Piazza di Spagna, miejsca spotkań mieszkańców Rzymu, a przede wszystkim rzymskiej młodzieży. Jest na tyle popularnym miejscem, że w 1991 roku nakręcono włoski serial o tym samym tytule z polską aktorką Grażyną Szapołowską w roli głównej. Nas jednak najbardziej interesują znajdujące się na placu jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie- Schody Hiszpańskie. Przez cały rok odbywają się tutaj pokazy mody, a także festiwale. Na wiosnę zostają przyozdobione kwiatami, natomiast na Bożego Narodzenie ustawia się na nich ogromną szopkę…

 

Piazza di Spagna
źr. civitavecchia.portmobility.it

 

O zachodzie słońca wybieramy się do jednego z ostatnich punktów na planie naszego dnia, czyli Forum Romanum. Jest to rzymski plac powstały w 6 w. p.n.e., miejsce, w którym odbywają się najważniejsze uroczystości patriotyczne. Oprócz zabytkowych ruin, urzeka nas przede wszystkim swoim położeniem, otacza go sześć z siedmiu wzgórz Rzymu (Kapitol, Palatyn, Celius, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał).

 

 

 

Wieczór spędzamy z lampką wina na koncercie włoskiej muzyki. Kończymy zwiedzanie Rzymu, ale nie Włoch. Przed nami jeszcze długa podróż…

O Rzymie czytaj również:

Weekend w Rzymie

Gdzie spać:

Casa Cau

Hotel de Russie

apartamenty Crossing Condotti

Książki z Rzymem w tle

 

Submit a Comment