Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

INTO passion | Kwiecień 25, 2024

Scroll to top

Top

No Comments

Snorkeling czy nurkowanie?

Snorkeling czy nurkowanie?
Justyna Orłowska

Osoby, które nurkują przekonują, że na dnie morza świat wygląda zupełnie inaczej niż z jego powierzchni. Z kolei, fani snorkelingu są zdania, że różnica nie jest na tyle duża, żeby ryzykować schodzeie na dno. Czy nurkowanie jest bezpieczne i czym różni się od snorkelingu tłumaczy Ilyas Mohamed (Illy) z centrum nurkowego Sea Explorer na wyspie Reethi Beach (Malediwy).

Co więcej, w porównaniu do snorkelingu, można zobaczyć z perspektywy nurka?

Różnica polega na tym, że wraz ze schodzeniem w głąb oceanu, zmienia się też topografia i struktura rafy koralowej. Co za tym idzie, można tu spotkać zupełnie inne, rzadkie gatunki ryb i innych zwierząt morskich. Tutaj, na Malediwach do takich unikatowych gatunków należą na przykład ryby promieniopłetwe, czy przypominające raczej koralowiec niż rybę, żabnicokształtne. Ale dla mnie podstawowa różnica przy nurkowaniu jest taka, że można te wszystkie cuda oglądać z naprawdę bliska. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy nurkowanie mu się spodoba i czy będzie się czuł komfortowo, może spróbować zanurzania się z butlą. U nas codziennie można bezpłatnie spróbować nurkowania przy brzegu z instruktorem i sprawdzić, jak się z tym czujemy.

 

Czy nurkowanie jest w pełni bezpieczne?

Nurkowanie jest bezpieczne z kilku względów. Po pierwsze, są standardowe procedury, których zawsze przestrzega się w profesjonalnych centrach nurkowych. Przed każdym nurkowaniem sprzęt jest dokładnie sprawdzany. Po drugie, zawsze powinno się nurkować w towarzystwie. Nawet doświadczeni nurkowie często nurkują w parach. Obie osoby są wtedy za siebie odpowiedzialne i pilnują się wzajemnie. Każda butla jest też wyposażona w zapasowe źródło tlenu, na wypadek, gdyby parter miał kłopoty z oddychaniem. Jeśli chodzi o niebezpieczne zwierzęta to na Malediwach w zasadzie takich nie ma. Występujące tu rekiny są niegroźne dla człowieka, a płaszczki same z siebie nie są agresywne. Mogą zranić, tylko jeśli człowiek je drażni, albo na nie nadepnie.

 

 

Który atol na Malediwach jest najciekawszy pod względem bogactwa rafy koralowej?

Nie miałem okazji nurkować we wszystkich atolach, ale wszyscy znajomi polecają najbardziej atol Ari. Ale wszędzie rafa jest tutaj piękna. Miejsce na nurkowanie można bardziej dobierać pod kątem zwierząt, jakie chciałoby się zaobserwować. W atolu Baa, w którym jest położona Reethi Beach w sezonie można zaobserwować manty. Są też rafy zamieszkałe przez żółwie morskie, czy rekiny.

 

 

Gdzie i w jakiej formie można nurkować, albo uprawiać snorkeling tutaj w okolicy?

Ponieważ już sama wyspa, na której mieści się centrum nurkowe otoczona jest bogatą w różne gatunki ryb rafą, na snorkling można się wybrać samodzielnie w każdej chwili. My, dodatkowo proponujemy nocny snorkling z instruktorem, podczas którego można zaobserwować płaszczki, śpiące żółwie, homary i fluorescencyjny plankton. Organizujemy też kilkugodzinne wycieczki łodzią do pobliskich raf, gdzie można zarówno nurkować, jak i snorklować. Różne rafy będą się od siebie różniły wyglądem koralowców i gatunkami zwierząt, które można tam spotkać.

 

Czytaj także:

Nurkowanie w Sudanie

Wywiad z instruktorką nurkowania NAUI i HSA

Submit a Comment